Co nového v Joomla 3.7?

joomla 3.7

Včera byla spuštěna nová verze redakčního systému Joomla! 3.7 a tak jsem ji nainstalovala, abych si osahala, co se změnilo. Joomla 3.7 obsahuje přes 700 vylepšení tohoto populárního redakčního systému, zejména nové funkce, díky nimž bude správa webů v Joomle ještě snadnější a dovolí nám se ještě více rozšoupnout. K tomu přibyly i bezpečnostní aktualizace, i když nic kritického, co by nepočkalo.

Verze 3.7 je další z řady aktualizací Joomla 3. Nejde o migraci, tak se nemusíte bát aktualizovat, i když pár dní bych s tím na živých webech určitě počkala, než se vše odladí. Ale na nějakou testovací verzi, abyste si vše osahali, už klidně instalujte. Zde si můžete stáhnout kompletní instalační balíček Joomla 3.7. Na překlad do češtiny si ještě chvíli počkáme, ale věřím, že ne dlouho.

Co nového v Joomla 3.7

 • Vlastní pole v Joomla! 3.7

  pole v clanku
  Novinkou je 15 druhů vlastních polí pro články, uživatele a kontakty, díky kterým můžete snadno strukturovat více komplexní obsah. Zde se můžete podívat na návod jak pracovat s vlastními poli v Joomla! 3.7 a časem snad natočím i video v češtině. Pole lze seskupovat do skupin a lze v nich i vyhledávat. Lze je přiřazovat i více kategoriím článků. V samotném editoru článku pak přibyla záložka Pole (Fields).

 • Komponenta pro mnohojazyčné asociace

  clanky multilingual
  I proces překladů webových stránek v Joomla do více jazyků by se měl zjednodušit díky mnohojazyčné komponentě. Ta umožňuje propojit veškerý obsah v rámci jednoho uživatelského rozhraní. Více si můžete přečíst v anglické dokumentaci k mnohojazyčné komponentě.

 • Zrychlené vytváření obsahu

  menu vytvareni clanku
  Na rozdíl od předchozích verzí Joomla! už nebudete muset postupně vytvářet kategorii, články a posléze položky menu, které je zobrazí. Nyní je možné vše vytvořit v rámci jediného kroku.

 • Backend Menu Manager - vlastní menu v administraci

  menu backend
  Nový je i Backend menu manager - možnost vytvářet vlastní uživatelské nabídky v administraci pro různé skupiny uživatelů. Jinými slovy - můžete do jediného menu pro např. majitele eshopu povkládat vše, k čemu mu chcete dát přístup, napříč všemi standardními nabídkami Joomly.

 • Tuning pro developery

  Tato verze obsahuje také celou řadu vylepšení pro vývojáře - zlepšení aktualizací, mezipaměti a správy rozšíření.

 • Editor TinyMCE

  tinymce
  Vývoj prodělal i výchozí textový editor TinyMCE - přibyla nová tlačítka pro přidání odkazů do menu a kontaktů a tak dále.

 • Snadnější správa rozšíření

  Zabráníte administrátorům v náhodné odinstalaci součástí rozšíření.

 • Facelift a uživatelský prožitek

  plocha tlacitka
  Joomla 3 má už své roky, tak si facelift designu administrace zašloužila. Šablona backendu jde ruku v ruce se současným trendem plochých designů. Máte možnost sdílet sezení (session) mezi front-endem a backendem a došlo k celé řadě drobných vylepšení v uživatelském rozhraní.

Zde naleznete kompletní seznam vylepšení Joomla 3.7

Jinými slovy, nová Joomla 3.7 by měla být lepší, krásnější, uživatelsky příjemnější a funkčně nabušenější než její předchozí verze.

Jak vypadají nové funkce si můžete prohlédnout v galerii níže:

0 z 5 - 0 hlasů
Děkujeme za hodnocení. Pokud se vám článek líbil, budeme rádi, když jej budete sdílet dál!

Vytisknout   E-mail