Jak vytvořit mnohojazyčný web v Joomla 2.5?

Petra Procházková
in Blog

Datum: 08 srpen 2013

Chcete vytvořit mnohojazyčné webové stránky v redakčním systému Joomla 2.5? V tomto článku vám poradíme krok za krokem jak na to.

1. Poté, co nainstalujete webové stránky v Joomla 2.5 si stáhněte jazykové balíčky pro jazyky, které chcete přidat.

2. Jděte do Rozšíření - Správce rozšíření (Extensions - Extensions Manager). Tam vyberte jazykový balíček a nainstalujte jej.

3. Pak jděte do Rozšíření - Správce jazyků (Extension - Language Manager). Klikněte na záložku Obsah (Contents). Tam už máte angličtinu. Klikněte v menu vpravo nahoře na žluté tlačítko Nový (New).

4. Pro každý jazyk zde vytvoříte položku. Pozor, je třeba správně vložit jazykové kódy a zejména Language Tag, jinak se vám nebudou zobrazovat správně vlajky u jednotlivých jazyků.

5. Češtinu nastavte podle obrázku níže a stejným způsobem i ostatní jazyky.

nastavení Joomla! čeština Content tab

6. Poté, co je nadefinujete, se vám budou zobrazovat u všech položek v nastavení Joomla! (menu, články, moduly...). Výchozí nastavení u nově vytvářené položky je Vše (All). Před uložením je třeba vybrat v jakém jazyce jste položku vytvořili.

7. Výchozí položku pro homepage v menu je třeba nechat přiřazenou všem jazykům (ALL). Abyste se v tom později vyznali, doporučuje se přejmenovat si tuto položku v menu na Main Menu-ALL.

8. Jděte do Rozšíření - Správce modulů (Extensions - Module Manager) a zneveřejněte modul menu Main Menu-ALL, který má přiřazené všechny jazyky.

9. Nyní musíte pro každou nabídku (menu), kategorii i subkategorii (Obsah - Správce kategorií), modul, článek vytvořit její variantu v každém jazyce a té přiřadit daný jazyk. Původní si označte jako ALL a ty nové např. Main Menu CZ, Slider CZ atd.

10. K českým položkám v menu je pak třeba přiřadit české varianty článků v českých kategoriích. Stejně tak např. pro slider vybrat složku s českými obrázky.

11. Pokud menu vytvoříte a máte jazyk správně přidaný v záložce Obsah, měli byste u jednotlivých menu vidět vlajky:

menu jooma vlajky

12. Vytvořte pro každé menu modul v jeho jazyce.

13. Každému jazyku můžete přiřadit i vlastní šablonu, pokud chcete např. používat různá loga. Vytvoříte kopii šablony pro každý jazyk a přiradíte mu jej.

14. Vytvoříte modul Langswitcher v Rozšíření - Spravce modulů - Nový - Přepínač jazyka.

Pokud byste to z méno návodu nepochopili, můžete se podívat na návod v angličtině s obrázky.

15. Pak jděte do Rozšíření - Správce jazyků (Extension - Language Manager) a nastavte si výchozí jazyk tak, že kliknete na hvězdičku u jeho názvu. Pokud používáte např. šablonu pro Joomla! od Templatemonster, pak vám může u eshopů přestat na úvodní stránce fungovat slider. Ten začne fungovat až když vytvoříte nové kategorie a do nich vložíte produkty v novém jazyce. Někdy je potřeba aspoň jeden produkt označit jako Featured. Každý jazyk totiž má v databázi své vlastní tabulky s příponou jazyku. Tyto tabulky se vytváří postupně, jak přidáváte nastavení eshopu.

Google

Chcete se na něco zeptat?
1000 znaků zbývá

Captcha code Změnit obrázek

facebook StaWEBnice twitter StaWEBnice YouTube StaWEBnice Google+ StaWEBnice