Vliv kanonizace na SEO webu

Jednou z nečastějších web při tvorbě webových stránek bývá tzv. kanonizace. V terminologii optimalizace webových stránek (SEO) se jako kanonizace označuje situace, kdy můžete načíst jednotlivé webové stránky z více URL adres.

Proč je kanonizace problém?

Když na jednu a tutéž webovou stránku budou ukazovat odkazy s odlišnými URL adresami, popularita této webové stránky se sníží. Bohužel je kanonizace častým problémem webových stránek, který bývá způsoben výchozím nastavením webových serverů.

Pokud např. máte doménu stawebnice.com, která běží na nějakém webovém serveru s výchozím nastavením, na domovskou stránku se pak dostanete např. pod těmito URL adresami:

http://www.stawebnice.com/
http://stawebnice.com/
http://www.stawebnice.com/index.php
http://stawebnice.com/index.php

Každá z těchto URL adres snižuje hodnotu, kterou mají zpětné odkazy na domovskou stránku. Pokud tedy vede na úvodní stránku 100 zpětných odkazů, hlavní vyhledávače je budou hodnotit samostatně, ale ne dohromady.

Řešení problému kanonizace

Naštěstí můžete použít níže uvedené nástroje, abyste tento problém redukovali. A to pomocí přesměrování 301 a 302.

301 se používá pro trvalé přesměrování - stavový kód HTTP "Moved permanently"
302 se používá pro dočasné přesměrování - stavový kód HTTP "Temporarily moved"

Google totiž při předávání hodnoty odkazu (link juice) rozlišuje běžný odkaz a serverové přesměrování. Přesměrování typu 301 předává 90 až 99 procent své hodnoty, zatímco 302 nepředává téměř žádnou.

Starší verze webového serveru IIS ve výchozím nastavení používají přesměrování 302.

Kanonizace se neomezuje jen na znaky. Nařizuje též používání lomítek v URL adresách. Všimněte si, že když zadáte adresu http://www.google.com, jste automaticky přesměrováni na adresu http://www.google.com/, protože to je technicky správný formát URL adresy. Proto odkaz, který směřuje na verzi bez lomítka ztrácí 1 až 10% své hodnoty.

Proto je lepší vždy, když to jde, odkazovat na verzi s lomítkem.

Jak zjistíte, jaké přesměrování je na webu použito?

Užitečný je např. rozšíření pro Mozzilu Firefox Live HTTP Headers.

Postup odstranění kanonizace na webu

1. Najděte veškerý duplicitní obsah. Z testované webové stránky vykopírujte náhodnou část textu, vložte ji do uvozovek a takto zadejte do Google:

site:www.vasedomena.cz "náhodně vybraný text"

2. Nejlepším způsobem řešení problémů s duplicitním obsahem nabízí použití HTML atributu rel="canonical" v prvku <link>

Příklad použití:
<link rel="canonical" href="http://www.vasedomena.cz/original" />

Tato značka je užitečná pro vyhledávače při určování, co je "originál" a co je duplicitní. Vložte tento kód do hlavičky <head> všech duplicitních stránek webu, a problém bude vyřešen. Atribut href by měl obsahovat url stránky, kterou chcete, aby vyhledávače zobrazovaly ve výsledcích vyhledávání.

3. Pokud nejde implementovat postup z bodu 2, např. u publikačních systémů, které neumožňují nastavit hlavičku zvlášť pro každou jednotlivou stránku. V takovém případě je řešením přidat na duplicitní stránky meta značku "noindex, follow":

<meta name="robots" content="noindex,follow">

4. Také můžete prostřednictvím souboru .htaccess (na Apache) implementovat přesměrování typu 301. Např.

Redirect 301 /starastranka.html http://www.vasedomena.cz/novastranka.html

5. Pokud máte webové stránky v redakčním systému Joomla!, můžete pro nastavení přesměrování použít rozšíření JoomSEF, které já osobně používám.

Google

0 z 5 - 0 hlasů
Děkujeme za hodnocení. Pokud se vám článek líbil, budeme rádi, když jej budete sdílet dál!
Vytisknout