CS | EN

TEST: jak snížit míru okamžitého opuštění webové stránky (bounce rate)

bounce rate webu

Rozhodla jsem se na svém blogu Bizy-bee.com otestovat tipy Emmy Grantové na snížení míry okamžitého opuštění webové stránky (tzv. bounce rate v Google analytics), které jsem našla na webu interval.cz. V prosinci 2017 jsem začala s různými kroky, které Emma doporučuje provést, aby se návštěvníci webu zdrželi na jednotlivých stránkách webu déle. V tomto článku se s vámi podělím nejen o tyto užitečné rady, ale také se pokusím postupně zhodnotit jejich dopad na míru bounce rate na již zmiňovaném blogu.

 

Co je to bounce rate (míra okamžitého opuštění stránky)?

Bounce rate udává, kolik procent návštěvníků odejde z webu po zhlédnutí pouze jediné (první) stránky, tj. nepokračují na jinou stránku webu,  např. kontakt, vložení do  košíku v eshopu atd. Vysoká míra okamžitého opuštění stránky většinou vyjadřuje, že návštěvník stránku ihned zavřel, protože ho vyděsila svým designem, načetla se pomalu, neobsahovala to, co hledal atd. Ale také to může znamenat, že se dozvěděl to, co potřeboval a už nebylo třeba jít dál. Kupříkladu pokud u webu odtahové služby hledám jen telefonní číslo na odtahovku, a ihned volám, splnily webové stránky svůj účel.

O blogu Bizy-bee.com

Blog pro ženy Bizy-bee.com jsou úplně první webové stránky, které jsem kdy vytvořila v redakčním systému Joomla! a od samého počátku sloužil jako moje tělocvična SEO a zápisník nastávající a pak stávající matky. Čili jsem na něm psala o všem, co jsem sama chtěla vědět, když jsem byla těhotná a co jsem sama hledala, když už jsem se stala maminkou. V době, kdy byla optimalizace webových stránek pro vyhledávače na tématicky příbuzných webech v plenkách, vyjížděla většina článků na Bizy-bee na prvních pozicích ve vyhledávačích a návštěvnost se pohybovala kolem 1000 unikátních návštěvníků denně. Nyní, když už na své prvorozené webové dítě nemám tolik času, je to kolem 500 lidí denně. 

Od 22. září 2008 prošla již několikrát migrací redakčního systému Joomla! i kompletním redesignem. Aktuálně běží na Joomla 3! v responzivním designu a přidala jsem osobní fashion blog.

Tipy na snížení míry opuštění stránky

Tipy Emmy Grantové vycházejí z článku Ten days to better bounce rate a obsahují:

1. Snížení doby načítání

V přechozích letech byla Bizy-bee.com hostovaná na webhostingu WEDOS, který nabízí webhostingové služby za rozumnou cenu, ale poslední dva roky se mi zdá, že se vše zpomalilo - jednak novější verze Joomla! jsou náročnější na výkon serveru a jednak WEDOS má plnější servery.

Proto jsem se rozhodla dnes přesunout Bizy-bee na stejný hosting, kde hostuji již několik měsíců web StaWEBnice - na webhostig RUPOSTEL, který doporučuji také svým klientům pro náročnější eshopy a webové stránky, kterým opravdu záleží na rychlosti načítání obsahu. Právě u náročnějších webů je ten rozdíl v rychlosti načítání nejmarkantnější.

Rychlost načítání webu můžete změnit na stránce www.webpagetest.org nebo PageSpeed Insights.

2. Zlepšete navigaci na webu

Návštěvníci se na webu pohybují pomocí menu, drobečkové navigace, odkazů nebo třeba vyhledávání. Cílem je jim co nejvíce usnadnit, aby pokračovali na další článek. Lidé jsou od přírody líní tvorové, a pokud na tom, co jim na webu nabízíte nezávisí jejich život a vy nejste ti jediní, kteří to nabízí, není pro ně nic jednoduššího než odejít a porozhlédnout se jinde.

3. Eliminujte nepotřebné věci na webu

Minimalizujte počet pejsků běhajících napříč webem a blikajících volovinek á la 90. léta, i když to už snad nikdo nedělá :-) Omezte i vyskakovací okna (i proto, že Google je považuje za rušivé a mají nepříznivý vliv na SEO, zejména na mobilním zobrazení, pokud překrývají velkou část a znemožňují lidem přečíst obsah pod nimi. Zjednodušeně řečeno, pokuste se vyřadit vše, co návštěvníky rozptyluje od čtení samotného obsahu, pro který přišli.

4. Zkontrolujte reklamy

Pokud používáte Adsense nebo nabízíte prostor pro bannerovou reklamu na svém webu, projděte si jednotlivé stránky a podívejte se, co se tam vůbec zobrazuje. Zvláště zda reklamy nejsou příliš vlezlé, zcela nesouvisející s obsahem atd. Neměly by být umístěny na místě, kde návštěvníci hledají informace. Všeho moc škodí, proto to s reklamami nepřehánějte.

5. Nasměřujte je k cíli

Co je vlastně cílem webu? Nákup nebo délka doby na stránce? To je dobré si umístit. U blogu jako je bizy-bee.com, který je financován z reklam, jde o prodloužení doby na stránce a zvýšení počtu prohlédnutých stránek a samozřejmě zvýšení navštěvnosti samotné. Za tímto účelem jsem na konci každého článku přidala modul, který zobrazuje další články, na které mohou návštěvníci po přečtení článku pokračovat.

6. Design především

Jak bylo včera diskutováno na našem vánočním večírku webdesignerů s grafikem Ondrou Pohorským z Poho Design a specialistou na Drupal Honzou Polzerem - je třeba návštěvníka webu hned nevyděsit. Návštěvník se během prvních vteřin rozhodne, zda si na této stránce něco přečte, nebo je tak znechucen prvním dojmem, že ji hned zavře. Prodloužení návštěvy můžeme docílit tím, že náš web bude mít líbivý design nebo alespoň nebude vypadat strašně. Osobně tuto část považuju za nejzábavnější :-) Ale je třeba počítat s tím, že se nikdy nezavděčíte všem.

7. Nechte je vypovídat...jestli se nebojíte

Pokud nejsou cílovou skupinou vašeho webu internetoví trollové, hateři všeho druhu a nebo spammeři, můžete zkusit k článkům přidat Facebook komentáře, aby mohli pod článkem volně diskutovat a tím také obsah článku sdílet na sociálních sítích. A to mi vždy připomene Slavnosti sněženek a kamaráda Toma Sobela, když pravil: "Přátelé, já nevím, ale já bych vám to nedoporučoval...". Ne snad, že by Tom všechno sežral jako ten pán s kabanosem, ale je třeba zvážit, kdo jsou návštěvníci vašeho webu, abyste pak netrávili dny namísto tvorby přínosného a originálního obsahu promazáváním komentářů.

8. Umožněte snadno sdílet odkazy

Přidáním tlačítek pro sdílení obsahu připomenete čtenářům, že by se mohli o ten jedinečný zážitk z návštěvy vaší stránky podělit s ostatními. Více sdílení, větší návštěvnost, větší tržby...je třeba pokračovat?

9. Buďte přizpůsobiví...a hlavně responzivní

Není tajemstvím, že Google upřednostňuje ve výsledcích vyhledávání na mobilních zařízeních responsivní webové stránky. A vyhledávání na mobilech a tabletech dnes již není nic neobvyklého. Dokonce na některých stránkách tvoří většinu návštěvnosti právě lidé, kteří se na web dostanou ze svého mobilu (ať už si čtou zprávy cestou do práce nebo potřebují kontakt na lékaře). Takže nemít responzivní web v dnešní době je mírně řečeno zpátečnické...a vy chcete být IN :-)

10. Nabízejte kvalitu na míru pro svou cílovou skupinu

Buďte lepší než konkurence. Pokud nenabízíte něco unikátního, co nikdo jiný nemá, lidé se porozhlédnou po internetu a půjdou jinam, pokud budou mít pocit, že u vás nedostali to, co chtěli. Tedy pokud já zde píšu pro webmastery v Joomla! a Virtuemartu, spíše je bude zajímat článek o nejnovějším Virtuemart Email Manageru, na který čekali pekelně dlouho, než můj exkurz do aktualizace Wordpressu (i když ten je možná pobaví a pak se podrbou na hlavě a řeknou si "zaplať pánbůh, že dělám s tou Joomlou!".

Vše výše popsané vyzkouším na Bizy-bee.com a až bude dostatek dat pro nějaké závěry, ráda se s vámi o ně podělím. Pokud máte vlastní tipy, podělte se o ně s námi na Facebooku StaWEBnice. Ano, já beru Tomovy rady seriózně :D

5.00 z 5 - 1 hlasů
Děkujeme za hodnocení. Pokud se vám článek líbil, budeme rádi, když jej budete sdílet dál!

Vytisknout   E-mail

Jsme tým ajťáků, které jejich práce baví a doufáme, že je to vidět. Milujeme redakční systémy Joomla!WordPress a eshop VirtueMart, ale pomůžeme vám i se SEO a texty pro web nebo správou sociálních sítí a PPC kampaní.

Našimi zákazníky jsou drobní živnostníci, malé a střední firmy, školy, ale i stavební firmy s milionovými obraty v České republice i v zahraničí. Baví nás pomáhat lidem plnit jejich sny, ať už jím je vlastní blog nebo prodej výrobků či služeb...


Ochrana soukromí | Mapa stránek

Slovy našich klientů

Flexibilita, rychlost a vstřícnost, to byl můj první dojem při zahájení spolupráce se StaWEBnice.

Oceňuji zejména sqělé a moderní návrhy řešení a jejich bezproblémovou implementaci na našich webech.

V současné době nám spravují 4 weby a jsme maximálně spokojeni.

Zavolejte nám

Napište nám na

Zastavte se za námi

Hojerova 1647/2, Kuřim

Napište nám
můžete ještě napsat 2000 znaků