CS | EN

Konečně Open Graph plugin pro Joomla! a Virtuemart, který skutečně funguje

Možná se divíte, z čeho jsem tak nadšená. Když koupíte dva pluginy, které funkcionalitu spíš předstírají, a poté co zhruba rok řešíte ten strašný problém, že neexistuje slušný plugin pro Joomla! a zároveň Virtuemart, který by uměl generovat validní OG tagy, konečně najdete řešení, máte Vánoce v lednu! :-) Takže ano, konečně můžeme sdílet příspěvky z webů v Joomla! a eshopů na Virtuemartu na Facebooku, a Facebook si správně načte obrázek, titulek a popisek. Heuréka!

Možná bychom si měli nejdříve ukázat, jak vypadal např. produkt z Virtuemartu sdílený na Facebooku před "vynálezem" slušně fungujícího pluginu Open Graph and Twitter Card Tags od Polské firmy Perfect (nově si jej můžete stáhnout pod názvem Shack Open Graph na Joomlashack.com), která má spoustu dalších rozšíření pro Joomla!, z nichž už se neobejdu bez Ajax Popup Contact Form for Joomla (nově jej najdete pod názvem Shack Forms), Everything Everyway (nově jej najdete pod názvem Shack Toolbox) a dalších.

virtuemart open graph not working

Takto to vypadalo, když to nefungovalo...

sdileny prispevek opengraph facebook virtuemart

Tak to vypadá po instalaci a aktivaci pluginu Open Graph and Twitter Card Tags

 

Open Graph tagy hledá Facebook ve zdrojovém kódu stránky. Jejich účelem je sdělit mu jaký má použít titulek, obrázek, popisek, případně další údaje, které může zobrazit, jako je autor, web atd. Tyto údaje Joomla! sama o sobě do kódu nevkládá. Proto si musíme pomoci výše zmiňovaným pluginem. Jejich podobu si můžete prohlédnout po zobrazení zdrojového kódu stránky a mohou vypadat třeba takto:

zdrojovy kod open graph tagy og maly

Jak zprovoznit Open Graph tagy v Joomla!

Nejprve si kupte plugin Shack Open Graph, stáhněte ho a nainstalujte klasicky přes správce rozšíření. Poté jej najděte v pluginem (Rozšíření - Pluginy) a aktivujte ho.

Pak si můžete pohrát s nastavením a dokonce v něm můžete Facebooku odeslat svou mapu stránek /máte-li ji/, aby si aktualizoval v mezipaměti údaje, které si v minulosti uložil o vašich stránkách, když je někdo sdílel na Facebooku. Ono to má sice tu výhodu, že se to načte rychle, ale zároveň to úskalí, že pokud někdo onu konkrétní stránku sdílel na Facebooku v době, kdy vám Open graph tagy nefungovaly správně, pamatuje si Facebook tu původní ošklivou verzi. Toto můžete vyřešit i na stránce Facebook debuggeru tím, že kliknete na tlačítko "Fetch New Scrape Information". Ale plugin toto za vás udělá, když do něj uložíte adresu na Vaši mapu stránek.

Video návod v češtině, jak nainstalovat a nastavit Open Graph plugin

Video in English how to install and setup Open Graph plugin

Screenshoty z nastavení Open Graph and Twitter Card Tags

Problémy, na které jsem narazila s Open Graph tagy

Dlouho jsem si lámala hlavu s tím, proč např. Google Plus nemá absolutně žádný problém, zatímco Facebook to prostě nenačte a nenačte. Dočetla jsem se, že tomu vadí zapnutý Gzip, Cache a další nesmysly...na jednu složitost jsem narazila i přímo u svého vlastního webu StaWEBnice.com - a to totiž, že i s aktivním pluginem, Facebook nenačetl OG tagy kvůli chybě SSL_PEER_CERTIFICATE SSL, kterou vyhazoval Facebook object debugger, na kterém si můžete ověřit, zda Facebook načítá vaše open graph tagy správně.

V mém případě byl ale zakopaný pes v tom, že hostuji web jinde, než kde jsem ho registrovala - tedy A záznam vede na skutečný hosting, ale DNS záznam AAAA zůstal na WEDOSu. Po smazání záznamu AAAA začlo fungovat vše, jak má.

Více o open graph

Chcete se dozvědět více o open graph tazích, a jak je lze generovat pro Drupal a Wordpress? Přečtěte si článek na blogu Maxiorel.cz mého kamaráda a fundovaného odborníka nejen na Drupal Honzy Polzera: Stručné seznámení se značkami Open Graph a propojením webu na sociální sítě. Jeho blog je prošpikovaný dalšími užitečnými články, které se dotýkají tvorby webů nejen v Drupalu, ale najdete tam také články věnované redakčnímu systému Joomla!

5.00 z 5 - 1 hlasů
Děkujeme za hodnocení. Pokud se vám článek líbil, budeme rádi, když jej budete sdílet dál!

Vytisknout   E-mail

Jsme tým ajťáků, které jejich práce baví a doufáme, že je to vidět. Milujeme redakční systémy Joomla!WordPress a eshop VirtueMart, ale pomůžeme vám i se SEO a texty pro web nebo správou sociálních sítí a PPC kampaní.

Našimi zákazníky jsou drobní živnostníci, malé a střední firmy, školy, ale i stavební firmy s milionovými obraty v České republice i v zahraničí. Baví nás pomáhat lidem plnit jejich sny, ať už jím je vlastní blog nebo prodej výrobků či služeb...


Ochrana soukromí | Mapa stránek

Slovy našich klientů

Flexibilita, rychlost a vstřícnost, to byl můj první dojem při zahájení spolupráce se StaWEBnice.

Oceňuji zejména sqělé a moderní návrhy řešení a jejich bezproblémovou implementaci na našich webech.

V současné době nám spravují 4 weby a jsme maximálně spokojeni.

Zavolejte nám

Napište nám na

Zastavte se za námi

Hojerova 1647/2, Kuřim

Napište nám
můžete ještě napsat 2000 znaků