Seznam.cz spustil svou obdobu Google Search Console

seznam reporter screen1

Díky kamarádovi a kolegovi Honzovi Polzerovi a jeho magazínu Maxiorel.cz ani nám neunikla ta báječná novinka, že Seznam.cz konečně spustil svou obdobu účtu pro webmastery Google Search Console - Seznam Reporter. Ti z nás, kteří celé roky na něco podobného čekali můžou konečně začít slavit, protože možná konečně získají odpovědi na otázky typu "Co proti mě ten Seznam má, že neindexuje moje stránky správně?". V krátkém videu vloženém do tohoto článku se můžete v rychlosti podívat, jak vypadá beta verze Seznam Reporter zevnitř, a jak do něj jednoduše přidáte webové stránky.

K čemu slouží Seznam reporter

Seznam Reporter je v podstatě analytický nástroj spojený s vyhledávačem Seznam.cz, který umožňuje rychlý a snadný přístup k informacím o procházení webů roboty seznam.cz, a tak pomáhá webmasterům a optimalizátorům webových stránek identifikovat problémy, zjistit, jaké stránky jsou zaindexované na Seznam.cz, lépe se rozhodovat a celkově získa co nejlepší přehled o dění na webu ve vztahu k Seznam.cz.

Seznam.cz získává tyto informace pomocí javascriptového měřícího kódu, zaznamenávajícího různé akce vycházející z chování uživatelů na webu (například zobrazení stránky, kliknutí, použití filtru).

Dalšími zdroji dat jsou:

Dle představovaných metrik to vypadá, že má ambici zobrazovat i data, která nyní získáváte např. z Google analytics jako jsou počty návštěv, doba zobrazení stránky, počet návštěvníků a další informace. Zatím jsou přístupné pouze pomocí API.

Osobně považuji za užitečný také kontrolní formulář, který identifikuje potenciální problémy, které by mohly robotům Seznamu bránit v procházení vašich webových stránek. Výstup z něj může vypadat nějak takto:

kontrolni formular seznam

Přidání a ověření webu v Seznam Reporter

Jak je patrné i z níže uvedeného videa, přidávání webů je jednoduché. Ověření "vlastniství" webu může proběhnout dvěma způsoby - buď si stáhnete soubor, který nahrajete do rootu webu, nebo si vygenerujete html tag, který vložíte mezi značky <head></head> v úvodní stránce (např. index.php ve složce šablony v Joomla!). 

Seznam reporter zevnitř

 

Uvidíme, jak se bude rozhraní rozrůstat a jaké informace nám nabídne. Aktuálně sice vidíme, že některé adresy mají problém, ale nevidíme už podrobnější report jako např. v Google Search Console. Snad se máme na co těšit :-)

5.00 z 5 - 1 hlasů
Děkujeme za hodnocení. Pokud se vám článek líbil, budeme rádi, když jej budete sdílet dál!
Vytisknout