CS | EN

Seznam.cz spustil svou obdobu Google Search Console

seznam reporter screen1

Díky kamarádovi a kolegovi Honzovi Polzerovi a jeho magazínu Maxiorel.cz ani nám neunikla ta báječná novinka, že Seznam.cz konečně spustil svou obdobu účtu pro webmastery Google Search Console - Seznam Reporter. Ti z nás, kteří celé roky na něco podobného čekali můžou konečně začít slavit, protože možná konečně získají odpovědi na otázky typu "Co proti mě ten Seznam má, že neindexuje moje stránky správně?". V krátkém videu vloženém do tohoto článku se můžete v rychlosti podívat, jak vypadá beta verze Seznam Reporter zevnitř, a jak do něj jednoduše přidáte webové stránky.

K čemu slouží Seznam reporter

Seznam Reporter je v podstatě analytický nástroj spojený s vyhledávačem Seznam.cz, který umožňuje rychlý a snadný přístup k informacím o procházení webů roboty seznam.cz, a tak pomáhá webmasterům a optimalizátorům webových stránek identifikovat problémy, zjistit, jaké stránky jsou zaindexované na Seznam.cz, lépe se rozhodovat a celkově získa co nejlepší přehled o dění na webu ve vztahu k Seznam.cz.

Seznam.cz získává tyto informace pomocí javascriptového měřícího kódu, zaznamenávajícího různé akce vycházející z chování uživatelů na webu (například zobrazení stránky, kliknutí, použití filtru).

Dalšími zdroji dat jsou:

  • data posílaná jednotlivými službami - tzv. produktové statistiky (například počet inzerátů, formulářové odpovědi),
  • data sbíraná do datového skladu (SOS, Advert, aukce na Firmy.cz, Peněženka atp.),
  • jakákoli data získaná přes API jiných nástrojů a služeb (například NetMonitor, měření aplikací ve Flurry, Distimo, data o počasí).

Dle představovaných metrik to vypadá, že má ambici zobrazovat i data, která nyní získáváte např. z Google analytics jako jsou počty návštěv, doba zobrazení stránky, počet návštěvníků a další informace. Zatím jsou přístupné pouze pomocí API.

Osobně považuji za užitečný také kontrolní formulář, který identifikuje potenciální problémy, které by mohly robotům Seznamu bránit v procházení vašich webových stránek. Výstup z něj může vypadat nějak takto:

kontrolni formular seznam

Přidání a ověření webu v Seznam Reporter

Jak je patrné i z níže uvedeného videa, přidávání webů je jednoduché. Ověření "vlastniství" webu může proběhnout dvěma způsoby - buď si stáhnete soubor, který nahrajete do rootu webu, nebo si vygenerujete html tag, který vložíte mezi značky <head></head> v úvodní stránce (např. index.php ve složce šablony v Joomla!). 

Seznam reporter zevnitř

 

Uvidíme, jak se bude rozhraní rozrůstat a jaké informace nám nabídne. Aktuálně sice vidíme, že některé adresy mají problém, ale nevidíme už podrobnější report jako např. v Google Search Console. Snad se máme na co těšit :-)

5.00 z 5 - 1 hlasů
Děkujeme za hodnocení. Pokud se vám článek líbil, budeme rádi, když jej budete sdílet dál!

Vytisknout   E-mail

Jsme tým ajťáků, které jejich práce baví a doufáme, že je to vidět. Milujeme redakční systémy Joomla!WordPress a eshop VirtueMart, ale pomůžeme vám i se SEO a texty pro web nebo správou sociálních sítí a PPC kampaní.

Našimi zákazníky jsou drobní živnostníci, malé a střední firmy, školy, ale i stavební firmy s milionovými obraty v České republice i v zahraničí. Baví nás pomáhat lidem plnit jejich sny, ať už jím je vlastní blog nebo prodej výrobků či služeb...


Ochrana soukromí | Mapa stránek

Slovy našich klientů

Flexibilita, rychlost a vstřícnost, to byl můj první dojem při zahájení spolupráce se StaWEBnice.

Oceňuji zejména sqělé a moderní návrhy řešení a jejich bezproblémovou implementaci na našich webech.

V současné době nám spravují 4 weby a jsme maximálně spokojeni.

Zavolejte nám

Napište nám na

Zastavte se za námi

Hojerova 1647/2, Kuřim

Napište nám
můžete ještě napsat 2000 znaků