Jak optimalizovat použitelnost webu?

Použitelnost www stránek představuje řadu pravidel, které zlepšují interakci návštěvníka a webu - jinými slovy - to, že se v něm bude návštěvník snadno orientovat a nebude se cítit zmaten či dokonce odrazen.

Nejlevnější povinné ručení

Pro použitelnost webových stránek je důležitá intuitivnost ovládání. Proto nemá smysl vymýšlet nic nového, originálního, pokud jde o navigaci, odkazy a jiné prvky webu, na které jsou lidé zvyklí.

Použitelnost a konverze

Použitelnost a konverze webu spolu úzce souvisí. Obecně lze říci, že čím lepší použitelnost webu, tím vyšší konverze. A vzhledem k tomu, že konverze je důvod, proč www stránky vytváříme, měli bychom použitelnosti webu věnovat zasloužený čas a snahu.

pouzitelnost webu 

Věděli jste, že?


Použitelnost webu v praxi

Buďme konkrétní a ukažme si pravidla použitelnosti na konkrétním případě - na odkazech. Je obvyklé, že odkazy bývají podtržené, takže byste se měli vyvarovat podtržených textů, které nejsou odkazy - webová stránka není wordový dokument. Uživatele, který se bude snažit přes takový podtržený text někam dostat, jen naštvete.

Stejně tak pokud vytvoříte odkaz, který podtržený nebude, je pravděpodobné, že jej uživatel vůbec nenajde.

Pokud jde o texty odkazů, je vhodné, pokud z nich jasně poznáme, kam nás takový odkaz dovede. Např. chcete-li, aby si uživatelé stáhnuli váš ceník, nazvěte odkaz ceník a ne jak je bohužel obvyklé tak, že napíšete ve větě, že ceník naleznete zde a odkaz bude na slově zde, které je i vzhledem ke své délce poměrně přehlédnutelné a navíc nutí uživatele, aby četl celý text, aby se vůbec dozvěděl, co pod odkazem je.

Je třeba si uvědomit, že uživatelé texty na webu nečtou souvisle jako například knihu...pouze jej prolétnou očima a hledají výrazné body, jako jsou například nadpisy, tučné texty (pokud to nejsou celé odstavce, odkazy atd.

U odkazů je dobré, pokud se při najetí myší změní ze šipky v ručičku a případně ještě změní barvu, pokud ne na najetí myší (mouse-over), tak alespoň po kliknutí, aby uživatel poznal již navštívené odkazy od nenavštívených.

Z tohoto příkladu vidíte, kolik toho můžete udělat jen pro pouhé odkazy, a to si představte, že použitelnost má svá pravidla pro většinu prvků webu.

Níže naleznete nejběžnější chyby, kterých se tvůrci webů dopouštějí z hlediska použitelnosti.

Z hlediska použitelnosti není dobré:


  • Nadměrná originalita

    zejména pokud jde o ovládání webu, ale i vzhled a rozvržení prvků. Např. uživatelé jsou zvyklí na přihlašovací políčka vpravo nahoře. Pokud jej tedy umístíte nalevo nebo dolů, uživatel jej s největší pravděpodobností nenajde.

  • Neobvyklé chování webu

    Nevymýšlejte žádné inovace ani pokud jde o reakce webu na standardní úkony uživatele.

  • Pomalé načítání a vykreslování stránky v prohlížeči

    Když umístíte na web mnoho obrázků nebo příliš velkých obrázků, a uživatel uvidí bílou stránku, na které se postupně bude něco načítat, je velmi pravděpodobné, že mu dojde trpělivost dříve než se stránka načte a odejde.

pouzitelnost webu

Jednotlivým kapitolám použitelnosti webu se hodláme v budoucnu věnovat v našem SEO blogu. Pokud vás toto téma zajímá, přidejte si naši stránku do záložek nebo RSS čtečky a vracejte se k nám.

Při tvorbě webů a internetových obchodů pro naše zákazníky bereme vždy v potaz otázku použitelnosti a děláme vše pro to, aby byly naše www stránky z hlediska použitelnosti co nejdokonalejší.

Výměna zpětných odkazů (linkbuilding)

Nabízíme i výměnu zpětných odkazů. Odkaz na vaší www stránku nebo eshop umístíme na stránku s odkazy, která je přístupná ze všech stránek našeho webu.


pridej.cz

Google

3.00 z 5 - 2 hlasů
Děkujeme za hodnocení. Pokud se vám článek líbil, budeme rádi, když jej budete sdílet dál!
Vytisknout