CS | EN

Napadené webové stránky v Joomla 1.5

hacknute webove stranky

Někdy se problémy vyrojí jako houby po dešti. A stejně tomu je tento týden s webovými stránkami, které jsou v redakčním systému Joomla 1.5. Tato verze je nepodporovaná již několik let - rozumějme, nikdo pro ni nevyvíjí bezpečnostní aktualizace, a tak je snadněji napadnutelná hackery. Přišla vám z webhostingu zpráva, že Váš web byl napaden hackery? Nevíte, co s tím? V tomto článku vám poradím, jak vyřešit problém s napadeným webem v Joomla 1.5.

Problém je potřeba řešit akutně, protože jakmile si toho všimle Google, začne k výsledkům vyhledávání vedoucím na vaše stránky umisťovat popisek "Stránky byly napadeny hackery", a tak šance, že na to ještě někdo klikne bude malá.

Upgrade na Joomla 3

Řešením je aktualizovat web na Joomla 3. To bohužel nejde jednoduše stisknutím jednoho tlačítka jako mezi jednotlivými aktualizacemi Joomla /např. z 1.5.27 na 1.5.28). De facto nejde o aktualizaci, ale o migraci. Migrujete data (články, obrázky, uživatele) a měníte šablonu. Dost pravděpodobně budete i potřebovat server s vyšší verzí PHP, protože staré 1.5 jednou kolem verze 5.3, a aktuálně už webhostingy jako WEDOS nabízí i PHP 7.

Migrace dat

Pokud se vám to nechce dělat ručně, můžete použít migrační nástroj, jako je např. VM Migrator od Daycounts, který vám přemigruje:

  • všechny články 
  • všechny uživatele včetně hesel (u eshopu i zákazníky s objednávkami a kontaktními údaji)
  • položky menu včetně nastavení
  • obrázky
  • de facto i moduly, ale to já moc nepoužívám, protože většina rozšíření je od doby 1.5 stejně někde jinde a je třeba je instalovat znovu (ale někdy lze přemigrovat jejich obsah - např. u Phoca Gallery atd.)
  • produkty a kategorie v eshopu

VM Migrator stojí $49, takže kupovat ho pro jednorázovou akci je docela drahé. Pokud chcete ušetřit, můžete se na nás obrátit. Samotná data vám přemigrujeme do nové Joomly za 1 000 Kč.

Šablona pro web

Dalším "problémem" je, že šablona pro Joomla 1.5 nebude fungovat s Joomlou 3. Tudíž potřebujete koupit novou šablonu pro Joomla 3, a tu posléze kompletně nastavit a přizpůsobit buď podle vzhledu původního webu, nebo lépe - modernizovat :-). Vlastně si tím i dost pomůžete, protože jistě zvolíte responzivní šablonu, která se přizpůsobuje mobilům a tabletům (Google responzivní stránky upřednostňuje před neresponsivními na mobilních zařízeních, takže se můžete i posunou v pozicích ve výsledcích vyhledávání). Osobně nakupuju šablony na Templatemonster, protože vypadají dost reprezentativně a mají i slušnou podporu přes live chat, takže vám i pomůžou, ale můžete se porozhlédnout třeba i na Themeforest, kde mají taky celkem slušnou nabídku šablon pro Joomla.

joomla sablony

Migrace znamená de facto vytvořit ten web znovu, jen je to tentokrát o něco rychlejší, když vám migrátor přesune data. Pokud si netroufáte na to, provést celý redesign sami, můžete nás kontaktovat. Buď vše provedeme za vás, nebo vám pomůžeme s jednotlivými pracemi, na které si netroufnete sami.

Prostor pro zlepšení

Když už v tom budete, určitě doporučujeme přejít i na https, pokud jste tak doposud neučinili. Zde si můžete přečíst, proč je dobré přejít na https, a co tím vlastně získáte pro svůj web a jeho návštěvníky. Každopádně nevěště hlavu, všechno zlé je pro něco dobré a vy právě díky tomuto problému získáte modernější, funkčnější a rychlejší web, který vám přinese nové spokojenější návštěvníky. Takže zlomte vaz!

 

 

 

0 z 5 - 0 hlasů
Děkujeme za hodnocení. Pokud se vám článek líbil, budeme rádi, když jej budete sdílet dál!

Vytisknout   E-mail

Jsme tým ajťáků, které jejich práce baví a doufáme, že je to vidět. Milujeme redakční systémy Joomla!WordPress a eshop VirtueMart, ale pomůžeme vám i se SEO a texty pro web nebo správou sociálních sítí a PPC kampaní.

Našimi zákazníky jsou drobní živnostníci, malé a střední firmy, školy, ale i stavební firmy s milionovými obraty v České republice i v zahraničí. Baví nás pomáhat lidem plnit jejich sny, ať už jím je vlastní blog nebo prodej výrobků či služeb...


Ochrana soukromí | Mapa stránek

Slovy našich klientů

Flexibilita, rychlost a vstřícnost, to byl můj první dojem při zahájení spolupráce se StaWEBnice.

Oceňuji zejména sqělé a moderní návrhy řešení a jejich bezproblémovou implementaci na našich webech.

V současné době nám spravují 4 weby a jsme maximálně spokojeni.

Zavolejte nám

Napište nám na

Zastavte se za námi

Hojerova 1647/2, Kuřim

Napište nám
můžete ještě napsat 2000 znaků