Někdy se problémy vyrojí jako houby po dešti. A stejně tomu je tento týden s webovými stránkami, které jsou v redakčním systému Joomla 1.5. Tato verze je nepodporovaná již několik let - rozumějme, nikdo pro ni nevyvíjí bezpečnostní aktualizace, a tak je snadněji napadnutelná hackery. Přišla vám z webhostingu zpráva, že Váš web byl napaden hackery? Nevíte, co s tím? V tomto článku vám poradím, jak vyřešit problém s napadeným webem v Joomla 1.5.
Problém je potřeba řešit akutně, protože jakmile si toho všimle Google, začne k výsledkům vyhledávání vedoucím na vaše stránky umisťovat popisek "Stránky byly napadeny hackery", a tak šance, že na to ještě někdo klikne bude malá.
Upgrade na Joomla 3
Řešením je aktualizovat web na Joomla 3. To bohužel nejde jednoduše stisknutím jednoho tlačítka jako mezi jednotlivými aktualizacemi Joomla /např. z 1.5.27 na 1.5.28). De facto nejde o aktualizaci, ale o migraci. Migrujete data (články, obrázky, uživatele) a měníte šablonu. Dost pravděpodobně budete i potřebovat server s vyšší verzí PHP, protože staré 1.5 jednou kolem verze 5.3, a aktuálně už webhostingy jako WEDOS nabízí i PHP 7.
Migrace dat
Pokud se vám to nechce dělat ručně, můžete použít migrační nástroj, jako je např. VM Migrator od Daycounts, který vám přemigruje:
- všechny články
- všechny uživatele včetně hesel (u eshopu i zákazníky s objednávkami a kontaktními údaji)
- položky menu včetně nastavení
- obrázky
- de facto i moduly, ale to já moc nepoužívám, protože většina rozšíření je od doby 1.5 stejně někde jinde a je třeba je instalovat znovu (ale někdy lze přemigrovat jejich obsah - např. u Phoca Gallery atd.)
- produkty a kategorie v eshopu
VM Migrator stojí $49, takže kupovat ho pro jednorázovou akci je docela drahé. Pokud chcete ušetřit, můžete se na nás obrátit. Samotná data vám přemigrujeme do nové Joomly za 1 000 Kč.
Šablona pro web
Dalším "problémem" je, že šablona pro Joomla 1.5 nebude fungovat s Joomlou 3. Tudíž potřebujete koupit novou šablonu pro Joomla 3, a tu posléze kompletně nastavit a přizpůsobit buď podle vzhledu původního webu, nebo lépe - modernizovat :-). Vlastně si tím i dost pomůžete, protože jistě zvolíte responzivní šablonu, která se přizpůsobuje mobilům a tabletům (Google responzivní stránky upřednostňuje před neresponsivními na mobilních zařízeních, takže se můžete i posunou v pozicích ve výsledcích vyhledávání). Osobně nakupuju šablony na Templatemonster, protože vypadají dost reprezentativně a mají i slušnou podporu přes live chat, takže vám i pomůžou, ale můžete se porozhlédnout třeba i na Themeforest, kde mají taky celkem slušnou nabídku šablon pro Joomla.
Migrace znamená de facto vytvořit ten web znovu, jen je to tentokrát o něco rychlejší, když vám migrátor přesune data. Pokud si netroufáte na to, provést celý redesign sami, můžete nás kontaktovat. Buď vše provedeme za vás, nebo vám pomůžeme s jednotlivými pracemi, na které si netroufnete sami.
Prostor pro zlepšení
Když už v tom budete, určitě doporučujeme přejít i na https, pokud jste tak doposud neučinili. Zde si můžete přečíst, proč je dobré přejít na https, a co tím vlastně získáte pro svůj web a jeho návštěvníky. Každopádně nevěště hlavu, všechno zlé je pro něco dobré a vy právě díky tomuto problému získáte modernější, funkčnější a rychlejší web, který vám přinese nové spokojenější návštěvníky. Takže zlomte vaz!
Mohlo by vás také zajímat...
Děkujeme za hodnocení. Pokud se vám článek líbil, budeme rádi, když jej budete sdílet dál!