CS | EN

Jak z url Joomla odstranit čísla (ID článků a kategorií)

Chtěli byste z SEF adresy svých webových stránek v redakčním systému Joomla 3 odstranit ID článků, pokud adresa vypadá např. www.domena.cz/news/1­-latest-­news/1-­welcome-­to­-joomla. V tomto článků Vám poradím, jak si přizpůsobit adresu webové stránky zcela nebo aspoň částečně.

Joomla tvoří adresy stránek tak, že využívá alias položky menu a článku nebo kategorie. A zde máte prostor k tomu, abyste si vytvořili adresu, jak chcete.

U stránek, které jsou navázané na menu je to jednoduché - to, co vložíte do aliasu menu položky pak bude adresou stránky (bez ohledu na to, jestli pak odkazuje na jednotlivý článek, který má jiný alias, nebo na celou kategorii). Takže pokud např. chcete, aby Vaše stránka měla adresu sluzby, vložte do aliasu položky menu Služby sluzby bez diakritiky.

Horší je to u adres článků, které jsou v blogu nebo např. ve slideru. Tam už se adresa skládá z aliasu kategorie a aliasu článku. Může vám tak ale vzniknout adresa stránky, která je moc dlouhá nebo vám z nějakého důvodu nevyhovuje.

Máte v podstatě dvě možnosti, jak upravit adresu stránky:

1. Použijete komponentu Artio JoomSEF

Tato komponenta má ve srovnání se základním přepisem URL v Joomla tu výhodu, že si můžete jakoukoliv adresu upravit úplně nezávisle na aliasu a kategorii, ve které se nachází. Můžete si tak adresu  www.domena.cz/sluzby/prodej-kvetin změnit doslova na cokoliv, třeba www.domena.xx/prodej-kvetin-vazani-kytic. Komponenta JoomSEF má verzi placenou, která stojí 26.90 EUR nebo zdarma. Ta ale vkládá do stránky zpětný odkaz na stránky Artio.

Instalace vyžaduje, abyste měli v rootu instalace nahraný soubor .htaccess a zapnuté SEF URL v Globálním nastavení. Samotná úprava adresy se pak provádí v Komponenty - JoomSEF - Správa SEF URL. Výhodou je, že tam můžete upravit hromadně všechny adresy a nadefinovat jim metadata. Což lze udělat i opravdu hromadně přes databázi pomocí PhpMyAdmin, a tím uspoříte spoustu času.

2. Upravíte přepis URL v Joomla!

Pokud se Vám nechce investovat do rozšíření typu Artio JoomSEf a nechcete mít na stránkách ani zpětný odkaz, což má dopad na SEO, můžete vyzkoušet tuto úpravu:

 1. Přes FTP si otevřete soubor components/com_content/router.php
 2. Najděte řádek

  $advanced = $params->get('sef_advanced_link', 0);

  a nulu zaměňte za jedničku takto (v obou výskytech):

  $advanced = $params->get('sef_advanced_link', 1);
 3. Ve stejném souboru najděte řádek:

  ->where($db->quoteName(‘alias’) . ‘ = ‘ . $db->quote($db->quote($segment)));

  a změňte ho na:

  ->where($db->quoteName(‘alias’) . ‘ = ‘ . $db->quote($segment));
 4. Změny v souboru uložte.
 5. Soubor si zazálohujte, protože se Vám při každé aktualizaci Joomla přepíše, takže ho bude potřeba obnovit. Tato změna nicméně odstraní ID článků a kategorií z adres.
 6. Chcete-li z adresy odstranit  index.php, přejmenujte soubor htaccess.txt v rootu na .htaccess a zapněte si v Globálním nastavení Použít přepis URL.

youtubeSledujte YouTube kanál StaWEBnice!

Zajímají Vás rady a tipy na práci s redakčním systémem Joomla?

Staňte se odběrateli Youtube kanálu StaWEBnice! Jedině tak vám v budoucnosti žádné video neunikne a ušetříte si spoustu času při hledání řešení po diskuzních fórech.Podělte se s ostatními o své zkušenosti...

{fcomment}

0 z 5 - 0 hlasů
Děkujeme za hodnocení. Pokud se vám článek líbil, budeme rádi, když jej budete sdílet dál!

Vytisknout   E-mail

Jsme tým ajťáků, které jejich práce baví a doufáme, že je to vidět. Milujeme redakční systémy Joomla!WordPress a eshop VirtueMart, ale pomůžeme vám i se SEO a texty pro web nebo správou sociálních sítí a PPC kampaní.

Našimi zákazníky jsou drobní živnostníci, malé a střední firmy, školy, ale i stavební firmy s milionovými obraty v České republice i v zahraničí. Baví nás pomáhat lidem plnit jejich sny, ať už jím je vlastní blog nebo prodej výrobků či služeb...


Ochrana soukromí | Mapa stránek

Slovy našich klientů

Flexibilita, rychlost a vstřícnost, to byl můj první dojem při zahájení spolupráce se StaWEBnice.

Oceňuji zejména sqělé a moderní návrhy řešení a jejich bezproblémovou implementaci na našich webech.

V současné době nám spravují 4 weby a jsme maximálně spokojeni.

Zavolejte nám

Napište nám na

Zastavte se za námi

Hojerova 1647/2, Kuřim

Napište nám
můžete ještě napsat 2000 znaků