Joomla 3: komponenta a pluginy Google Structured Data

strukturovana data ukazka

Dnes bych vám ráda představila komponentu a pluginy Google Structured Data, díky kterým můžete mít pod kontrolou, jaká strukturovaná data (rich snippets) z vašich stránek získává a zobrazuje Google. Tento plugin z dílny Tassose Marinose má free i profi verzi a umí toho překvapivě hodně.

Co jsou to strukturovaná data (rich snippets)?

Strukturovaná data jsou efektivní a levný způsob, díky kterému můžou vaše stránky vyniknout ve výsledcích vyhledávání na Google, jak jsem již psala dříve v návodu, jak přidat do strukturovavých dát fotku autora. Jednoduše tak zviditelníte na SERP odkaz na produkt ve vašem eshopu tím, že zobrazíte jeho hvězdičkové hodnocení nebo recepty na Vašem blogu.

Existují různé typy strukturovaných dat - např. article, products, events, recipes, reviews, social profiles, local business info nebo fact check. Část z nich je v dispozici ve free verzi a pro pokročilejší strukturovaná data již budete potřebovat profesionální verzi pluginu Google Structured Data, kterou lze koupit již za 29 EUR.

Free vs. profi verze 

Strukturovaná data typu article, logo a název stránky, drobečková navigace nebo vyhledávací pole jsou k dispozici  v základní verzi pluginu Google Structured Data.

Další typy jako jsou hodnocení produktu (hvězdičky), odkazy na sociální sítě, firemní záznam na Google pak můžete přidávat v placené verzi, která stojí 29 EUR za jednu doménu, nebo lze vybrat i jednu ze dvou multilicencí.

Plugin Google Structured Data si můžete stáhnout zdarma nebo koupit zde.

Instalace a nastavení pluginu

Instalace je velmi jednoduchá - stačí jen nahrát instalační balíček přes Rozšíření - Spravovat - Instalovat. Plugin je rovnou aktivní a v menu Komponenty vám přibude ovladací panel:

google structured data control panel1

Na tomto panelu vás bude nejspíš zajímat pole Google' Structured Data Testing Tool, díky kterému si můžete otestovat, zda vaše strukturovaná data jsou v pořádku - jestli vám např. nechybí odkaz na logo nebo zda není nadpis či popisek příliš dlouhý...

Jak přidávat strukturovaná data k článku

Poté, co nainstalujete plugin Google Structured Data, vám v nastavení článku přibude nová záložka Google Structured Data, ve které je tlačtíko Add Snippet.

google structured data clanek add snippet

Toto tlačítko otevře popup okno s formulářem, kde můžete vyplnit strukturovaná data pro váš článek:

google structured data add snippet

Jednotlivé položky pak můžete spravovat hromadně a v podstatě i přidávat nová z ovladacího panelu komponenty Google Structured Data na záložce Items.

google structured data control panel

Nastavení komponenty Google Structured Data

Záložka Configuration má několik dalších horizontálních záložek:

google structured data control panel configuration

Na záložce Global Structured Data najdete možnost zvolit obrázek loga, text odkazu na titulní stránku, drobečkovou navigaci a zapnout vyhledávání uvnitř webu přímo ve výsledcích Google:

strukturovana data ukazka search

Na záložce Content types pak vidíte jednotlivé typy strukturovaných dat podporovaných komponentou a pluginem Google Structured Data:

google structured data content types

Záložka Integrations obsahuje seznam rozšíření Joomla!, s jejichž obsahem umí tato komponenta spolupracovat:

google structured data integrations

Další pokročilá nastavení naleznete na záložce Advanced.

google structured data advanced

Podívejte se na videonávod, jak používat tuto užitečnou komponentu, který stejně jako mnoho dalších Joomla! tutorialů najdete na  Youtube kanál StaWEBnice.

5.00 z 5 - 1 hlasů
Děkujeme za hodnocení. Pokud se vám článek líbil, budeme rádi, když jej budete sdílet dál!
Vytisknout