CS | EN

Jak vybírat vhodnou doménu pro webové stránky

Chystáte se vytvořit pro svou firmu či produkt nové webové stránky a dumáte nad tím, jakou doménu zvolit? V následujícím článku vám dám pár tipů, jak si nevhodným výběrem domény neuškodit a naopak pomoci novým webovým stránkám k úspěšnému startu.

Výběr domény před rokem 2013

Před tím, než Google provedl několik aktualizací vyhledávacího algoritmu (známé pod jménem Panda a Penguin), dalo se poměrně vydělat na tom, když jste do názvu domény zahrnuli klíčová slova, na která jste chtěli webové stránky cílit. Takže např. pokud jste chtěli založit web pro zámečnictví v Brně, nejdokonalejší doména byla jistě zamecnictvibrno.cz. Osobně si např. pamatuji, že námi vytvořené webové stránky zatravnovaci-dlazdice.cz hned týden po spuštění předběhly na Google konkurenční webové stránky nabízející obdobné zboží hlavně díky dobře zvolené doméně. Zlaté časy!

Bohužel se této taktiky využívalo natolik, že se Google rozhodl tomu utnout tipec. Již v září roku 2012 provedl tzv. Exact Match Domain update. Cílem této aktualizace bylo vyřadit ze stránek s výsledky vyhledávání ty nejméně kvalitní stránky, které parazitovaly na klíčových slovech pomocí zakázaných technik.

Long tail domény

Oblíbenou praktikou bylo i využívání tzv. long tailových výrazů v názvech domén. Tak jste mohli např. tím, že jste do domény přidali místní název získat lepší pozice ve výsledcích hledání na Google pokud jste měli v doméně zamecnictvibrno.cz a někdo hledal klíčové slovo "zámečnictví Brno". Na samotné klíčové slovo "zámečnictví" byste zřejmě tak vysoko nevyjeli, protože by na něj byla několikanásobně vyšší konkurence, ale tím, že jste si přidali do domény klíčové slovo, které lidé s nejvyšší pravděpodobností zadají do vyhledávače, aby zpřesnili výsledky vyhledávání, jste si mohli výrazně pomoci. Těm časům je nyní konec.

Seznam a vliv výběru domény

Český vyhledávač Seznam.cz zatím podobné aktualizace neprovedl, takže na něj zatím staré finty platí. Otázka zní, jak dlouho...jak dlouho bude trvat než provede i on něco podobného jako Google, nebo kdy jej Google koupí, a upraví i jeho algoritmus vyhledávání. Proto je třeba myslet na zadní kolečka i na našem malém českém písečku a raději se soustředit na to jediné, co doposud vždycky fungovalo a snad i fungovat bude - tvorbu kvalitního obsahu pro webové stránky.

Budování kvalitního obsahu

Takový kvalitní obsah webových stránek by měl být především:

  • Unikátní (Originální)

    Věřte nebo ne, ale Google pozná, že jste obsah zkopírovali odjinud. I mezi těmi miliony webových stránek porovná i pouhý odstavec, který ukradnete, a potrestá vás za jeho použití buď propadem ve výsledcích vyhledávání nebo úplný vyřazením z indexu.

  • Hodnotný

    Kvalitní obsah přináší čtenářům přidanou hodnotu. Neexistuje jen pro to, aby byl (kvůli častým aktualizacím webu), ale aby se z něj dozvěděli něco užitečného.

  • Sdílen čtenáři dál

    Pokud se vám podaří napsat opravdu užitečný článek, budou ho lidé dál sdílet např. na Facebooku, Twitteru nebo na něj odkazovat ve svých příspěvcích na fórech či blozích. Tak vám pomůže přirozeně budovat zpětné odkazy.

Google

0 z 5 - 0 hlasů
Děkujeme za hodnocení. Pokud se vám článek líbil, budeme rádi, když jej budete sdílet dál!

Vytisknout   E-mail

Jsme tým ajťáků, které jejich práce baví a doufáme, že je to vidět. Milujeme redakční systémy Joomla!WordPress a eshop VirtueMart, ale pomůžeme vám i se SEO a texty pro web nebo správou sociálních sítí a PPC kampaní.

Našimi zákazníky jsou drobní živnostníci, malé a střední firmy, školy, ale i stavební firmy s milionovými obraty v České republice i v zahraničí. Baví nás pomáhat lidem plnit jejich sny, ať už jím je vlastní blog nebo prodej výrobků či služeb...


Ochrana soukromí | Mapa stránek

Slovy našich klientů

Flexibilita, rychlost a vstřícnost, to byl můj první dojem při zahájení spolupráce se StaWEBnice.

Oceňuji zejména sqělé a moderní návrhy řešení a jejich bezproblémovou implementaci na našich webech.

V současné době nám spravují 4 weby a jsme maximálně spokojeni.

Zavolejte nám

Napište nám na

Zastavte se za námi

Hojerova 1647/2, Kuřim

Napište nám
můžete ještě napsat 2000 znaků