Jak si linkbuildingem neuškodit

V nedávné době se hon za kvalitními zpětnými odkazy natolik rozbujel, že netrvalo dlouho a Google opět přišel s protiútokem. Jestli donedávna fungoval nákup zpětných odkazů, např. z tématicky příbuzných webů nebo publikování PR článků kde se dalo, dnes je tomu jinak.

Na jaře provedl Google razii a vyřadil z indexu 6000 blogů prodávajících zpětné odkazy. A to není vše. Google penalizoval také ty, kteří od těchto webů zpětné odkazy nakupovali. Objevily se i praktiky, kdy konkurence naschvál nakupovala zpětné odkazy ze špatných zdrojů pro weby svých konkurentů, aby tak došlo k vyřazení jejich webů z indexu.

Nákup zpětných odkazů coby neférová SEO praktika

Google označuje nakupování zpětných odkazů jako tzv. black-hat SEO praktiku. Tak označuje Google praktiky, jejichž účelem je manipulace s PageRankem nebo hodnocením stránek ve výsledcích vyhledávání viz nápověda pro Webmastery na Google.

Mezi nekalé seo praktiky Google počítá např.:

Pokud někde potřebujete dát odkaz a nechcete být penalizováni, přidejte mu parametr rel="nofollow" nebo přesměrujte odkazy na mezistránku, která je zablokovaná pro vyhledávače pomocí souboru robots.txt.

Jak správně dělat linkbuilding

Budovat zpětné odkazy jde i poctivě. Jak se říká "je to sice dál, ale za to horší cesta". V ideálním případě, pokud vytvoříte kvalitní obsah, lidé na něj budou odkazovat. Proto má větší smysl přidávat na váš web unikátní (originální) a zajímavé články související s tématem vašeho webu, a to dostatečně pravidelně. Ten pak dál sdílet např. na sociálních sítích, emailem atd.

Chytrý nákup zpětných odkazů

Další možností je "nakupovat od těch, kteří odkazy neprodávají". Jinými slovy, pokud se vám podaří např. vyměnit, nebo koupit PR článek na webu, který běžně články odkazy na externí weby do svého obsahu nepřidává, má takový odkaz mnohem vyšší hodnotu, než odkaz z webu, který se PR články jen hemží.

Výměna PR článků

Pokud nemáte fondy na nákup zpětných odkazů, může být pro vás řešením výměna. A to ideálně 3-way, pokud máte více webových stránek. V praxi to může fungovat tak, že výměnou za publikaci článku s odkazem na vaše webové stránky umístíte třeba do sekce novinky článek s odkazem na web partnera.

Google

0 z 5 - 0 hlasů
Děkujeme za hodnocení. Pokud se vám článek líbil, budeme rádi, když jej budete sdílet dál!
Vytisknout