CS | EN

aktualizace google analytics

Google Analytics 4: jak aktualizovat váš Universal Analytics na Google Analytics 4

Pokud máte na webu implementovanou starší verzi Google Analytics a rádi byste využívali funkce nových Google Analytics 4, nemusíte skript nahrazovat novým, abyste nepřišli o historická data, ale stačí jej zaktualizovat. V tomto článku vám poradím, jak zaktualizovat Universal Analytics na Google Analytics 4, resp. jak si zachovat původní GA a přidat k nim další nové funkce, které nabízí Google Analytics 4.

 Jak změnit verzi Google Analytics?

Jděte do sekce Správce (ikona ozubeného kolečka úplně na spodu levého menu Google analytics), vyberte službu, u které chcete verzi Google Analytics změnit a klikněte na tlačítko "Asistent nastavení GA4".

asistent nastaveni google analytics 4

Dostanete se na stránku, kde máte na výběr dvě možnosti - Chci vytvořit novou služby Google Analytics 4 - vytvoří novou službu navíc k vaší stávající Universal Analytics - takže se nemusíte bát, že byste přišli o původní statistiky a rozhraní, na které jste zvyklí. Jen budete mít nyní k dispozici i funkce, které nabízí Google Analytics 4.

asistent nastaveni ga4 1

Volba "Chci se připojit ke stávající služby Google Analytics 4" je určena těm, kteří měli již vytvořenou předchozí verzi GA4.

V dalším okně vidíte, že nová služba GA4 nebude obsahovat historická data (ta budete mít stále k dispozici v původním Universal Analytics). Zároveň ale zkopíruje nastavení z původní služby, takže budete moci jen přidat to, co potřebujete pro nové funkce. Zároveň se aktivují nové vylepšené měřící funkce, o kterých jsme si řekli již v tomto článku o Google analytics 4, jako jsou odchozí kliky, scrolly atd.

ga4 vytvorit sluzbu

Pokud máte sekci pod "tento průvodce dokáže také" zašedlou, znamená to jen, že vaše původní Universal analytics nepoužívalo žádné tagování pomocí gtag.js, a tudíž není co přenášet do GA4. Můžete tedy kliknout na tlačítko "Vytvořit službu".

Nyní máte propojené obě služby a měli byste vidět takovouto stránku:

propojene sluzby ga4

Po kliknutí na tlačítko "Podívejte se na službu GA4" se dostanete na tuto stránku:

propojene sluzby ga4 1

Instalace značky Google Analytics 4

Dalším krokem je "Instalace značky". Abyste mohli sbírat data událostí pro účely Google Analytics 4, budete muset přidat další značku na váš web (pokud jste na předchozí stránce nezaškrtli povolení sběru dat (zašedlá část na našem screenshotu).

Klikněte na šipku vpravo v řádku Instalace značky. Dostanete se na tuto stránku, kde kliknete na název webu.

ga4 klik na stream 1

 

 Dostanete se na tuto stránku, kde Kliknete na Přidat novou značku na stránce (pokud jste doposud nevyužívali nový kód pro sledování, který obsahuje gtag.js:

gtag js

Po jeho rozkliknutí si můžete vykopírovat skript, který vložíte mezi tagy <head> a </head> na vašich webových stránkách. Na rozdíl od předchozího skriptu, který se vkládal před koncovou značku, gtag.js byste měli vložit jako první položku hned za tag <head>.

kopirovani gtag

Pokud již používáte Google Tag Manager, nebudete kliknat na záložku Google Tag Manager, ale naopak kliknete na záložku "Použít existující značku na stránce". A postupujte podle pokynů, které zde vidíte:

gtag manager instrukce

Pokud jste už gtag.js používali, ale nezaškrtli jste checkbox na předchozím screenu, můžete postupovat podle instrukcí na záložce "Použít existující značku na této stránce" pod sekcí "Google Analytics".

 

podpora virtuemartMáte webové stránky na Joomla! a nevíte si rady?

Trápí vás problém, který nedokážete sami vyřešit? Nezoufejte. To se může stát každému. Obraťte se na nás! S tvorbou a správou webů na Joomla! máme zkušenost již 10 let.

Nabízíme nejen tvorbu a správu webů v Joomle a jejich aktualizaci, ale také úpravy a rozšiřování funkčnosti, řešení různých problémů nebo copywriting (texty pro web) a SEO pro váše www stránky.

5.00 z 5 - 1 hlasů
Děkujeme za hodnocení. Pokud se vám článek líbil, budeme rádi, když jej budete sdílet dál!

Vytisknout   E-mail

Jsme tým ajťáků, které jejich práce baví a doufáme, že je to vidět. Milujeme redakční systémy Joomla!WordPress a eshop VirtueMart, ale pomůžeme vám i se SEO a texty pro web nebo správou sociálních sítí a PPC kampaní.

Našimi zákazníky jsou drobní živnostníci, malé a střední firmy, školy, ale i stavební firmy s milionovými obraty v České republice i v zahraničí. Baví nás pomáhat lidem plnit jejich sny, ať už jím je vlastní blog nebo prodej výrobků či služeb...


Ochrana soukromí | Mapa stránek

Slovy našich klientů

Flexibilita, rychlost a vstřícnost, to byl můj první dojem při zahájení spolupráce se StaWEBnice.

Oceňuji zejména sqělé a moderní návrhy řešení a jejich bezproblémovou implementaci na našich webech.

V současné době nám spravují 4 weby a jsme maximálně spokojeni.

Zavolejte nám

Napište nám na

Zastavte se za námi

Hojerova 1647/2, Kuřim

Napište nám
můžete ještě napsat 2000 znaků