Aktualizace Joomla 3.8.x přes FTP

zkontrolovat aktualizace

Možná se vám už někdy stalo, že se vám nepodařilo aktualizovat vaše webové stránky v Joomla! pomocí komponenty pro aktualizaci, která je zabudované v systému, a museli jste přistoupit k aktualizace přes FTP. Tj. stáhnuli jste si instalační balíček Joomla!, rozbalili jste instalační balíček a nahráli ho server přes FTP do rootu instalace Joomla!, a pak jen dali aktualizovat databázi. Bohužel od verze 3.8 už to nebude tak jednoduché. Cílem je, aby aktualizace Joomla! probíhala vždy přes aktualizační komponentu, jenže co dělat, když se vaše stará Joomla! tváří jako aktuální a nepovolí vám ani nahrát aktualizační balíček? V tomto článku vám poradím, jak na to.

Když jde vše, jak má, tak se vám na ovladacím panelu zobrazí takovéto tlačítko, na které stačí jen kliknout a proběhne aktualizace redakčního systému Joomla!:

aktualizovat joomla

Pokud jste ale pravidelnou aktualizaci systému trochu zanedbávali, a nyní se chystáte aktualizovat z verze 3.7.5 nebo ještě starší na 3.8.5 či novější, může se vám stát, že to nepůjde tak jednoduše. 

První, co musíte udělat vždy, než aktualizujete samotný systém Joomla!, je zaktualizovat nainstalovaná rozšíření. Protože pokud aktualizujete Joomla! a zůstane vám v ní neaktuální rozšíření, které není kompatibilní s novou verzí Joomla!, pak máte z webu mrtvolku. Opravuje se to výrazně hůř než když křísíte jen Joomla!, musíte složitě přes error reporting zjišťovat, které rozšíření dělá problém, deaktivovat ho přes databázi, no a nebudu zacházet do podrobností, je to opruz.

Když jdete do Komponenty - Aktualizace Joomla! a dáte Zkontrolovat aktualizace, nabídne vám to nejnovější verzi Joomla!. V ideálním případě jen dole kliknete na "Instalovat aktualizaci" a vše proběhne v pořádku.

zkontrolovat aktualizace

Pokud se Vaše Joomla! tváří jako aktuální a nenabídne vám novější verzi,  je potřeba si stáhnout aktuální instalační balíček Joomla!. Nejlepší bude stáhnout si .zip s Full package, ten si rozbalit u sebe na počítači a vše, kromě složky installation nahrát do rootu instalace Joomla!. Nemusíte se bát, nic vám to nepřepíše, kromě standardních složek Joomla!.

Tak to doposud fungovalo taky, ale novinkou je, že nyní potřebujete tento soubor postupdate.php nahrát do složky administrator, pak si ve webovém prohlížeči zobrazit vaši stránku a za lomítkem administrator/postupdate.php (např. https://www.stawebnice.com/administrator/postupdate.php). to provede potřebnou změnu. Pak ihned ze složky administrator soubor postupdate.php smažte, a pokračujte rovnou na stránku administrace a už byste se měli normálně dostat dovnitř a mít zaktualizovanou Joomla!.

Kdybyste toto neudělali, tak namísto stránka administrator uvidíte jen takovouto modrou stránku:

modra stránka administrator joomla! 

Ve srovnání s ní je tradiční přístup do administrace výrazně přívětivější ;)

login normalni

0 z 5 - 0 hlasů
Děkujeme za hodnocení. Pokud se vám článek líbil, budeme rádi, když jej budete sdílet dál!

Vytisknout   E-mail