CS | EN

Jak optimalizovat použitelnost webu?

Použitelnost www stránek představuje řadu pravidel, které zlepšují interakci návštěvníka a webu - jinými slovy - to, že se v něm bude návštěvník snadno orientovat a nebude se cítit zmaten či dokonce odrazen.

Nejlevnější povinné ručení

Pro použitelnost webových stránek je důležitá intuitivnost ovládání. Proto nemá smysl vymýšlet nic nového, originálního, pokud jde o navigaci, odkazy a jiné prvky webu, na které jsou lidé zvyklí.

Použitelnost a konverze

Použitelnost a konverze webu spolu úzce souvisí. Obecně lze říci, že čím lepší použitelnost webu, tím vyšší konverze. A vzhledem k tomu, že konverze je důvod, proč www stránky vytváříme, měli bychom použitelnosti webu věnovat zasloužený čas a snahu.

pouzitelnost webu 

Věděli jste, že?


 • 42 % návštěvníků si prohlédne jen jednu stránku a pak hned odejde
 • 40 % návštěvníků se už na vaše www stránky nevrátí, pokud jejich první zkušenost s ním byla negativní

Použitelnost webu v praxi

Buďme konkrétní a ukažme si pravidla použitelnosti na konkrétním případě - na odkazech. Je obvyklé, že odkazy bývají podtržené, takže byste se měli vyvarovat podtržených textů, které nejsou odkazy - webová stránka není wordový dokument. Uživatele, který se bude snažit přes takový podtržený text někam dostat, jen naštvete.

Stejně tak pokud vytvoříte odkaz, který podtržený nebude, je pravděpodobné, že jej uživatel vůbec nenajde.

Pokud jde o texty odkazů, je vhodné, pokud z nich jasně poznáme, kam nás takový odkaz dovede. Např. chcete-li, aby si uživatelé stáhnuli váš ceník, nazvěte odkaz ceník a ne jak je bohužel obvyklé tak, že napíšete ve větě, že ceník naleznete zde a odkaz bude na slově zde, které je i vzhledem ke své délce poměrně přehlédnutelné a navíc nutí uživatele, aby četl celý text, aby se vůbec dozvěděl, co pod odkazem je.

Je třeba si uvědomit, že uživatelé texty na webu nečtou souvisle jako například knihu...pouze jej prolétnou očima a hledají výrazné body, jako jsou například nadpisy, tučné texty (pokud to nejsou celé odstavce, odkazy atd.

U odkazů je dobré, pokud se při najetí myší změní ze šipky v ručičku a případně ještě změní barvu, pokud ne na najetí myší (mouse-over), tak alespoň po kliknutí, aby uživatel poznal již navštívené odkazy od nenavštívených.

Z tohoto příkladu vidíte, kolik toho můžete udělat jen pro pouhé odkazy, a to si představte, že použitelnost má svá pravidla pro většinu prvků webu.

Níže naleznete nejběžnější chyby, kterých se tvůrci webů dopouštějí z hlediska použitelnosti.

Z hlediska použitelnosti není dobré:


 • Nadměrná originalita

  zejména pokud jde o ovládání webu, ale i vzhled a rozvržení prvků. Např. uživatelé jsou zvyklí na přihlašovací políčka vpravo nahoře. Pokud jej tedy umístíte nalevo nebo dolů, uživatel jej s největší pravděpodobností nenajde.

 • Neobvyklé chování webu

  Nevymýšlejte žádné inovace ani pokud jde o reakce webu na standardní úkony uživatele.

 • Pomalé načítání a vykreslování stránky v prohlížeči

  Když umístíte na web mnoho obrázků nebo příliš velkých obrázků, a uživatel uvidí bílou stránku, na které se postupně bude něco načítat, je velmi pravděpodobné, že mu dojde trpělivost dříve než se stránka načte a odejde.

pouzitelnost webu
 • Špatná navigace

  Pokud navigace na vašich webových stránkách nefunguje nebo není dostatečná, a uživatel má problém najít v menu např. kontakt na vás nebo se musí vracet jen pomocí tlačítka zpět, může se na webu ztratit a odejít.

 • Nelogické rozložení a struktura informací

  Zamyslete se, kde byste normálně hledali určité informace, např. kontaktní informace a umístěte je přesně tam. Nevymýšlejte nic nevšedního, nenuťte uživatele přemýšlet a hledat.

 • Otvírání odkazů do nového okna

  Nezasahujte do uživatelského prostředí prohlížeče, pokud si bude uživatel chtít otevřít odkaz do nového okna, udělá to sám. Tím, že mu pootvíráte milion oken, ve kterých se přestane orientovat, ho možná naštvete.

 • Nemožnost zpětné vazby

  Dejte uživateli možnost vás kontaktovat. Ať už je váš web o čemkoliv, bude působit věrohodněji, pokud na sebe uvedete nějaký kontakt.

 • Chybějící tisková verze

  Počítejte s tím, že si uživatel může chtít obsah vašich webových stránek vytisknout a nachystejte i tiskovou verzi bez barevného pozadí, kde text nebude rozházený.

 • Složitý tvar URL

  Adresu stránky, která obsahuje spoustu parametrů a lomítek si nikdo nejenže nezapamatuje, ale může uživatele i odstrašit. Inteligentní redakční systémy jako je Joomla nabízejí možnost zapnutí tzv. seo-friendly url, které obsahují slova, která si zvolíte jako alias, címž můžete pomoci seo optimalizaci svého webu.

 • Chybějící nebo neexistující sitemap (mapa stránek)

  U rozsáhlejších webů může pomoci uživateli najít stránku, která není přístupná přímo z menu.

 • Chybová stránka 404

  Tato stránka se zobrazí, pokud se uživatel pokusí dostat na stránku, která byla odstraněna nebo se překlepne v URL. Obecně většinou uživateli jen řekne, že se stala chyba. Je vhodné tuto stránku upravit tak, aby obsahovala odkaz na domovskou stránku a hlavní kategorie menu, kontakt a vyhledávací pole.

 • Absence fulltextového vyhledávání

  Chcete-li uživateli opravdu usnadnit a zkrátit návštěvu vašeho webu, dovolte mu, aby rychle našel to, co hledá tak, že to zadá do vyhledávacího pole, namísto aby se musel probírat jednotlivými menu nebo číst všechny texty.

Jednotlivým kapitolám použitelnosti webu se hodláme v budoucnu věnovat v našem SEO blogu. Pokud vás toto téma zajímá, přidejte si naši stránku do záložek nebo RSS čtečky a vracejte se k nám.

Při tvorbě webů a internetových obchodů pro naše zákazníky bereme vždy v potaz otázku použitelnosti a děláme vše pro to, aby byly naše www stránky z hlediska použitelnosti co nejdokonalejší.

Výměna zpětných odkazů (linkbuilding)

Nabízíme i výměnu zpětných odkazů. Odkaz na vaší www stránku nebo eshop umístíme na stránku s odkazy, která je přístupná ze všech stránek našeho webu.


pridej.cz

Google


Vytisknout   E-mail

Jsme tým ajťáků, které jejich práce baví a doufáme, že je to vidět. Milujeme redakční systémy Joomla!WordPress a eshop VirtueMart, ale pomůžeme vám i se SEO a texty pro web nebo správou sociálních sítí a PPC kampaní.

Našimi zákazníky jsou drobní živnostníci, malé a střední firmy, školy, ale i stavební firmy s milionovými obraty v České republice i v zahraničí. Baví nás pomáhat lidem plnit jejich sny, ať už jím je vlastní blog nebo prodej výrobků či služeb...


Ochrana soukromí | Mapa stránek

Slovy našich klientů

Flexibilita, rychlost a vstřícnost, to byl můj první dojem při zahájení spolupráce se StaWEBnice.

Oceňuji zejména sqělé a moderní návrhy řešení a jejich bezproblémovou implementaci na našich webech.

V současné době nám spravují 4 weby a jsme maximálně spokojeni.

Zavolejte nám

Napište nám na

Zastavte se za námi

Hojerova 1647/2, Kuřim

Napište nám
můžete ještě napsat 2000 znaků